دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

شهید محبّت
طوبای محبت

شهید محبّت

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
شهید محبّت سر و صدایی ندارد،  کسی شمشیر نمی ‌بیند، صدای شمشیر نمی ‌شنود، انسان را خیلی مخفی شهید می ‌کند، آن‌ چنان می‌ کشد که صدایی در نمی ‌آید، خون هم ندارد.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

شهید محبّت:

شهید محبّت سر و صدایی ندارد،  کسی شمشیر نمی ‌بیند، صدای شمشیر نمی ‌شنود، انسان را خیلی مخفی شهید می ‌کند، آن‌ چنان می‌ کشد که صدایی در نمی ‌آید، خون هم ندارد. عزیزم! به میدان بیا و قشنگ معامله کند؛ مردانه و جوانمردانه بیا! 
کمرها را محکم ببندید، جوانمرد باشید، روز قیامت سرافراز باشید!  آدم، دم شمشیر عزیز است، با جرات و قشنگ به میدان می‌ رود. اگر جای بدی بود_ مثل جهنم_ با اکراه می‌ رفت، از زیر آن در می‌ رفت. درمورد جهنم هم هرچه می‌توانی از زیر بارش در رو. حتی در کسب که امر معاش مربوط به آن است، چون یک طرف آن خطرناک است و از جهنم سر در می‌ آورد. می گوید صبح دیر به طرف کسب دنیا برو. جز اموری که مربوط به حوایج روزمره مردم است، مثل نان و غذای مردم، که باید به خاطر آن زود به سوی کسب رفت. این حسابش عقلایی است. اگر زود می روی بگو می ‌روم هم تفریح کنم و هم تماشا؛ نانی بپزم تا مردم بخورند؛ مخلوط کن. برای دنیای صرف، زود به دنبال کسب نروید. 
قدیم‌ ها می ‌گفتند برای کسب دیر به بازار برو و زود برگرد. زودتر از همه به خانه بیا ، اگر نان و آبت درآمد بیا. در قدیم زندگی مثل الان ماشینی و وابسته به هم نبود که اگر یک قسمتی لنگ شود مردم به زحمت بیفتد. اگر برق نباشد همه کارها تعطیل می شود، نفت و بنزین هم همین طور، همه به شکم مردم می‌ خورد. بشر خیلی وابسته به صنعت شده است. بنابراین برای خیرخواهی و رفاه دیگران اگر صبح زود عقب کار برویم ثواب دارد، ولی اگر کار من تاثیر در امور دیگران نداشت دیرتر می ‌رفتم. فرموده ‌اند : «در امر دنیا طوری کارکن که گویا همیشه زنده‌ ای و در امر آخرت طوری کار کن که امشب می ‌میری ». 



منبع: طوبای محبت،مجالس حاج مجمد اسماعیل دولابی،ج1، ص ۱۳۵ 
من لایحصره الفقیه،ج۳،ص۱۵۶.


توسط: قربانی


تاریخ ارسال مطلب: ۸:۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه