جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

لیله القدر
شب قدر

لیله القدر

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
وقتی خداوند متعال قدرت خودش را به کار می گیرد، حد و اندازه آن معلوم می شود تا چه حد بخواهد برای مخلوق استفاده نماید، لذا تقدیر به معنای به جریان انداختن قدرت است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

لیله القدر:

"انا انزلناه فی لیله القدر" همانا ما نازل کردیم در شب قدر

"و ما ادریک ما لیله القدر" و چه چیز تو را آگاه کرد که چیست شب قدر

"لیله القدر خیر من الف شهر" شب قدر از هزار ماه برتر است

"تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر" ملائکه و روح نازل می شوند در شب قدر با اجازه پروردگارشان از هر امر و فرمانی

"سلام هی مطلع الفجر" شب قدر سلام است تا طلوع فجر.

اگر بخواهیم این سوره را جمع بندی نماییم، مهمترین بحث آن لیله القدر است لذا اگر ما بدانیم و بفهمیم که قدر و شب قدر چیست؟ به مفهوم کلی سوره دست خواهیم یافت.
قدر به معنای قدرت داشتن است، تقدیر به معنای به جریان در آوردن قدرت، استفاده کردن از قدرت است. وقتی خداوند متعال قدرت خودش را به کار می گیرد، حد و اندازه آن معلوم می شود تا چه حد بخواهد برای مخلوق استفاده نماید، لذا تقدیر به معنای به جریان انداختن قدرت است و لازمه به جریان انداختن قدرت همانا حد و اندازه.

گویند قدر همان جریان قدرت است و لیله القدر یعنی شب جریان قدرت الهی است. شب جاری شدن قدرت پروردگار، شب استفاده خدا از قدرت خود می باشد.

... و اما خداوند چگونه از قدرت خویش استفاده می کند؟ خداوند متعال برای استفاده از قدرت خود فرمان صادر می فرماید ("من کل امر") و اوامر و دستورات صادر می فرماید. خداوند در قرآن نیز فرموده زمانی که فرمانی را صادر می کنم ("کن فیکون") خدا فرمان بودن را صادر میکند و می شود. زمانی که خداوند فرمان امر صادر می نماید از فرمان امر خالق یک حقیقت زنده ایجاد می شود، بدین معنا که امر خدا مثل امر ما کلمه نیست. خداوند وقتی فرمان بودن را صادر می کند به محض صدور فرمان یک حقیقت زنده ایجاد می شود و آن روح است. "یسئلونک عن الروح قل الروح من امر ربی" روح حقیقتی است که از امر خداوند ایجاد می شود. خدوند با دستور بودن در واقع روح زنده ای ایجاد می نماید، این روح با ملائکه همراه می شود و ملائکه در واقع مخلوقاتی هستند که خداوند آنان را خلق فرموده است. اینان در دستگاه اجرایی خدا مشغول هستند در واقع ملائکه عوامل اجرایی خداوند هستند.
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۲/۲۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه
 • حیات طیّب طوبای محبت
  حیات طیّب 
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • شهید محبّتطوبای محبت
  شهید محبّت
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
 • شمشیر احسان طوبای محبت
  شمشیر احسان 
  ::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::