جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

کرامت انسان
خودشناسی

کرامت انسان

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
خداوند در این میان ابتلا و امتحان الهی خود نوعی اکرام و توجه خالق به بندگان مبتلا خواهد بود اما این اکرام نهایی نخواهد بود. زیرا خداوند در ابتدای ابتلا  برای همه بشر ارزش قائل بوده که آنان را مورد ابتلا و امتحان قرار داده است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

 

کرامت انسان:

 خداوند انسان را مبتلا می فرماید و گاهی این ابتلا به ثروت است و گاهی به فقر مبتلا می نماید. زیرا دنیا سراسر دار ابتلاست چه به داشته ها و داده ها و نعمات الهی یا به نداشتنها و ...
... و در این میان ابتلا و امتحان الهی خود نوعی اکرام و توجه خالق به بندگان مبتلا خواهد بود اما این اکرام نهایی نخواهد بود. زیرا خداوند در ابتدای ابتلا  برای همه بشر ارزش قائل بوده که آنان را مورد ابتلا و امتحان قرار داده است.
همانگونه که معلم یک کلاس برای تک تک دانش آموزانی که برایشان وقت گذاشته و از آنان امتحان می گیرد به نوعی برای تک تک دانش آموزان کلاس ارزش قائل شده و گرفتن آزمون خود نشانه بی تفاوت نبودن او نسبت به دانش آموزان است. با این وجود بدون تصحیح اوراق دانش آموزان، معلم به هیچ وجه به دانش آموزان چشم بسته نمره عالی نخواهد داد. زیرا از دیدگاه معلم ارزش نهایی حائز اهمیت خواهد بود بدین معنا که نتیجه نهایی چه خواهد بود. و این همان کرامت نهایی است که مد نظر هر معلمیست. 
... و خالق نیز اکرام می نماید البته نه از نوع اکرام انسان به انسان بلکه زیباتر و عمیق تر از اکرام انسان به انسان را آشکار می فرماید و لذا زمانی که مهربان خالق کریم در این ابتلا و به نوعی اکرام الهی به انسان نعمت عطا می فرماید این بشر ساده لوح بی مغز عرضه می دارد پروردگار من، مرا اکرام فرموده است و اما زمانی که خالق همین بشر را مورد ابتلا قرار بدهد و بدین وسیله روزی و رزقش را بر او تنگ بگیرد باز این بشر کوتاه فکر، کج فهم میگوید پروردگارم به من اهانت کرد لذا خداوند در پاسخ اینگونه افراد می فرماید: تو یتیم را اکرام نمی کردی زیرا اگر یتیم را اکرام می کردی کرامت تو در نزد خدا مشخص می شد بدین معنا که  انسان کریم قطعا یتیم را اکرام می نماید. 
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۲/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه