چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

حرص و طمع 
رذائل اخلاقی

حرص و طمع 

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
انسان باید به حد ضروریات زندگی جمع آوری نماید و حرص نزند لذا اگر بیشتر از ضروریات جمع آوری نماید این شخص خزانه دار دیگری خواهد بود ولو در جمع آوری آب و آذوقه و مواد غذایی او باشد. 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

حرص و طمع:

 مردی از حاجت خود در نزد آقا امیرالمومنین علیه السلام  شکایت کرد. حضرت علی علیه السلام در پاسخ فرمودند: بدان که هر آنچه از دنیا که فوق قوت توست اگر به تو برسد تو در آن خزانه دار برای دیگری هستی.
آری انسان باید به حد ضروریات زندگی جمع آوری نماید و حرص نزند لذا اگر بیشتر از ضروریات جمع آوری نماید این شخص خزانه دار دیگری خواهد بود ولو در جمع آوری آب و آذوقه و مواد غذایی او باشد. 
...و بیشتر از سقفی که بالای سر انسان باشد و ...  او نگهبانی برای ورثه اش خواهد بود. البته انسان باید برای امرار معاش خویش تلاش نماید و از حرص و طمع بپرهیزد. چرا که این است راه و روش شیعه آقا مرتضی علی علیه السلام مولای عشق و عرفان ...
امام حسن علیه السلام بعد از شهادت پدر بزرگوار خویش مولای عشق و عدالت در سخنرانی خویش فرمودند کسی از میان شما رفت که  برای خودشان آجری روی آجر نچیدند.
آیا ما این گونه ایم؟ یا خزانه دار و انبار دار دیگران؟ .
باید بدانیم که وزر و وبال و سوال و جواب و ... همه برای متوفی است. و این در حالی است که همین شخص در زندگی دنیایی خویش به حدی درگیر و مشغول زراندوزی و جمع مال بوده که فرصتی برای کسب معارف دینی و خودسازی و تفکر مثبت نداشت . این جاست که او چون بیش از حد نیاز خود و فرزندانش تلاش بیهوده نموده موجبات خسران دنیا و آخرت خویش را فراهم ساخته است. چرا که او عطش کاذبی برای جمع آوری مال داشته  است بی خبر از اینکه برای او سنگینی و وزر و وبال جمع آوری نموده است.
امام سجاد علیه السلام فرمودند جدم رسول خدا صلی الله و علیه و آله و سلم فرمودند زمانی که میت را به سمت قبر می برند. روح میت بر جسم او می نشیند ضجه و ناله کنان  با اطرافیان حرف می زند و خطاب به اطرافیان می گوید هر چه از اموال جمع آوری کردم من باید حساب پس بدهم و ورثه  لذتش را ببرند. و از اعمالم هر چه گذاشتم  ورثه باید انجام بدهند.
آری اگر انسان متوجه این مهم باشد در زندگی آرامش خواهد داشت و روحیه زیاده خواهی در او رشد نمی کند. چون نفس انسان حد نهایت ندارد. او به این باور می رسد که سهم او از دنیا به اندازه ای که می خورد می پوشد می نوشد و سقفی که بالای سرش است براستی  مگر انسان از چند ویلا می تواند استفاده کند؟ از چند وسیله نقلیه قادر به استفاده است و آیا عمر او کفاف خواهد داد؟ البته لازم است برای ورثه خود در حد نیاز مال به ارث گذاشته شود. ولی بیش از حد جایز نخواهد بود. و اگر ما شیعه مولا علی علیه السلام هستیم باید الگوی زندگی ما مولا باشد همچنان که حضرت آیت الله بهجت این گونه بودند و به این نکات توجه ویژه داشتند حتی یک اتاق خواب خویش را به دو اتاق خواب تبدیل نکردند چون معتقد بودند که فردای قیامت باید پاسخگوی اتاق اضافه باشند. آیا ما این گونه ایم؟ آیا هیچ فکر کرده ایم که اموال مازاد بر قوت خودمان چه به دیگران برسد وزر و وبال است و اگر به دیگران نرسد باز مستوجب سوال و جواب خواهد بود؟
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۵:۲ - ۱۳۹۹/۱/۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه