چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

جایگاه دعا در بلایا
آثار دعا

جایگاه دعا در بلایا

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
با تضرع و پشیمانی خدا بلا را بر می گرداند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جایگاه دعا در بلایا:

اصول دعا کردن و طلب از خالق در بلایا و ابتلائات چه جایگاهی دارد؟ آیا در دفع بلا دعا جایگاهی دارد؟ این سؤال به این مسئله برمی گردد که خدا چرا بلا می فرستد اصولاً فلسفه بلایا چیست؟
خداوند در سوره مبارک اعراف می فرماید: ما در هر جامعه ای که پیامبر فرستادیم به آن جامعه سخت گرفتیم به خاطر تضرع ...
آری با تضرع و پشیمانی خدا بلا را بر می گرداند. همه کاره خداست و ما این مهم را باید با تمام وجود حس و لمس کنیم که همه کاره عالم، اول و آخر، ظاهر و باطن خداست.
اما با کمال تاسف، اکثر مواقع ما بندگان عاجز و ناتوانتر از خود را منشا اثر می بینیم.
اینجاست که نیاز به تلنگر داریم تا بیدار شویم و به خود بیاییم و به خدا بازگردیم.
...و اینک ویروسی کوچک زندگی روزمره امان را به اذن خالق، مختل می نماید ما را از لذت دیدار عزیزانمان محروم می کند به طوری انسان نمی تواند به دیدار عزیزان خود برود از بوسیدن فرزند و عزیزان خود محروم می شویم تو گویی محشر دنیایی به پا شده همه از هم ترس داریم.
به راستی این همه محرومیت و ترس و نگرانی چرا؟ آیا غیرازاین است که ما تضرع کنیم و اشک ندامت و پشیمانی بر گونه گناه آلوده خویش جاری نماییم؟ باید یقین داشت که به محض گرفتن پیام بلا، مهربان خالقمان بلا را از ما می گرداند والا تا زمانی که در خواب غفلت خویش به سر می بریم نه تنها این بلا رفع نخواهد شد بلکه بلایای عظیم تر و سهمگین تر درراه است.
آری گاه با ورود ویروسی کوچک ما نعمت تنفس و نفس کشیدن را با تمام وجود درک می کنیم نفس کشیدنی که در اثر تکرار و مجانی بودن خیلی اوقات نعمتش را فراموش می کردیم.
به راستی خداوند چرا اجازه می دهد کار دشمن اثر بگذارد این ویروس منحوس در سراسر جهان شیوع پیدا نماید؟ به خاطر شکستن ما، شاکر شدن ما به خاطر تضرع ما و ...
اصولاً فلسفه بلایا و مصیبت ها و فتنه ها این است به خدا توجه کنیم خدای مهربانی که سال های سال است در کوچه پس کوچه های روزمرگی، در پس ابرهای تیره و تار هواپرستی فراموشش کرده ایم و فلسفه دعا از بیراهه های زندگی برگشتن به راه مستقیم زندگی است؛ اما گاهی برخی با دیدن بلا و مصیبت نه تنها بازگشتی به سوی مهربان خالق خویش ندارند بلکه به جای دعا و تضرع، فاصله اشان را با معبود و معشوق حقیقی خود بیشتر می کنند و طلبکارانه برخورد و باخدا گفتگو می کنند و باب چراها و توقعات نامعقولشان بازمی گردد. درواقع با ناشکری و متوقع بودن و پشت کردن به خالق، دودستی وجود و ذهن خویش را تقدیم شیطان نفس خویش می نمایند.
بیایید تا دیر نشده به خود آییم و به خدا بازگردیم ...

هدیه به روح مطهر حضرت ابوطالب پدر بزرگوار مولای عشق و عرفان حضرت علی علیه السلام


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱/۴
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه