سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۴۲۶

مرگ انسان در چه زمانی است؟
پاسخ به پرسش های جوانان

مرگ انسان در چه زمانی است؟

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
امام باقر(ع) فرمود: مرگ همان خوابی است که هر شب به سراغ شما می آید. تنها فرق خواب با مرگ آن است که مرگ مدتش طولانی است و کسی که مُرد تا روز قیامت بیدار می شود.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

عالم قبر چگونه است؟

آنچه قطعی است و خداوند سبحان در قرآن کریم و انبیای بزرگ و ائمه اطهار علیهم السلام از آن خبر داده اند، آن است که پس از این دنیا به عالم دیگری به نام عالم برزخ می رویم. عالم برزخ مانند وقتی است که ما به خواب می رویم؛ همان طور که در خواب گاهی خواب های خوب و گاهی خواب های آشفته و وحشتناک می بینیم، روح انسان هم در قبر تا روز قیامت، یا به خاطر عمل صالح در کمال آرامش و خوشی است و با بازماندگان رابطه دارد و از نعمت های الهی استفاده می کند، و یا تا روز قیامت در اضطراب و دلهره و گرفتار عذاب الهی است. در واقع خواب نمونه ای از عالم برزخ بوده، فرق آن دو این است که روح در خواب، بدن را کاملا رها نمی کند، ولی در مرگ کاملا رها می کند. خواب ما در هر شب نمونه ای از مرگ، و بیداریمان نمونه ای از زنده شدن پس از مرگ است.

مرگ انسان در چه زمانی است؟

خواب یکی از آیات با عظمت خداوند بزرگ است که متأسفانه اکثر مردم از آن غافل اند. اگر با دقت بنگریم، خداوند متعال در هر شبانه روز مسأله مرگ و قیامت را به صورت مکرر در زندگی ما قرار داد، تا انسان راه اصلی را فراموش نکند، و شک و تردید از درونش نسبت به عالم قبر و قیامت بیرون رود و بداند که مُردن و برپایی روز قیامت، حقیقت دارد.

خداوند سبحان در این باره می فرماید: «اَللهُ یَتَوَفّی الاَنفُسَ حینَ مَوتِها، وَ الَّتی لَم تَمُت فی مَنامِها فَیُمسِکَ الَّتی قَضی عَلَیها المَوتَ وَ یُرسِلُ الاُخری اِلی اَجَلٍ مُسَمّیً، اِنَّ فی ذلِکَ لَایاتٍ لِقَومٍ یَتَفَکَّروُنَ» 1

خداوند ارواح را به هنگام مرگ قبض می کند و ارواحی که نمُرده اند به هنگام خواب می گیرد. سپس ارواح کسانی را که فرمان مرگ آنها را صادر کرده، نگه می دارد و ارواح دیگری را که باید زنده بمانند به بدن او باز می گرداند تا سرآمد معینی، در این امر، نشانه های روشنی است برای کسانی که تفکر می کنند.

پیامبر اسلام(ص) فرمود: به خدا سوگند! شما همان گونه که می خوابید، خواهید مُرد و همان گونه که از خواب بیدار می شوید روز قیامت برانگیخته و زنده خواهید شد و همچنان که در دنیا عمل می کنید، روز قیامت از شما محاسبه و حسابرسی خواهند نمود. 2

به امام باقر(ع) عرض شد: مَا المَموتُ؟ «مرگ چیست؟»

آن حضرت در جواب فرمود: مرگ همان خوابی است که هر شب به سراغ شما می آید. تنها فرق خواب با مرگ آن است که مرگ مدتش طولانی است و کسی که مُرد تا روز قیامت بیدار می شود.

چگونه است حال کسی که می خوابد و در خوابش خواب های متعدد و بسیار خوب و فرح انگیز و یا وحشتناک می بیند، در حالی که آن قدر صحنه در خواب شیرین و یا هولناک است که قدرت ندارد حالاتِ در خواب را برای دیگران تعریف نماید؟ و چگونه است حال شادی و ترس در خواب؟ حالات در خواب که با سرور و یا ترس و وحشت وصف ناپذیر همراه است؛ این همان مرگ و عالم قبر است که در پیش روی شما می باشد، پس خود را با عمل صالح برای مرگ آماده سازید. 3


پیوندها:

1 - زمر، 42

2 - بحارالانوار، ج 18، ص 197

3 - معانی الاخبار، ص 289


منبع: کتاب " پاسخ به پرسشهای جوانان " ، نوشته اسدالله محمدی نیا

نویسنده مطلب: سمیه اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۹/۱۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه