جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
کد مطلب: ۶۲۹۷

اربعین؛ جاودانگی نهضت حسینی
پیاده روی اربعین

اربعین؛ جاودانگی نهضت حسینی

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید <::
درسی که‌ اربعین‌ به‌ ما میدهد، این‌ است‌ که‌ باید یاد حقیقت‌ و خاطره‌ی شهادت‌ را در مقابل‌ طوفان‌ تبلیغات‌ دشمن‌ زنده‌ نگهداشت‌.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اربعین؛ جاودانگی نهضت حسینی:

اهمیت‌ اربعین‌ در آن‌ است‌ که‌ در این‌ روز، با تدبیر الهی، یاد نهضت‌ حسینی برای همیشه‌ جاودانه‌ شد و این‌ کار پایه‌ گذاری گردید. اگر بازماندگان‌ شهدا و صاحبان‌ اصلی، در حوادث‌ گوناگون‌ ـ از قبیل‌ شهادت‌ حسین‌ بن‌ علی(علیه‌ السلام‌) در عاشورا -  به‌ حفظ یاد و آثار شهادت‌ کمر نبندند، نسل های بعد، از دستاورد شهادت‌ استفاده‌ ی زیادی نخواهند برد.

درسی که‌ اربعین‌ به‌ ما می دهد، این‌ است‌ که‌ باید یاد حقیقت‌ و خاطره‌ ی شهادت‌ را در مقابل‌ طوفان‌ تبلیغات‌ دشمن‌ زنده‌ نگهداشت‌.

پیاده روی اربعین، بلاشک جزو شعائرالله است:

پیاده روی اربعین، بلاشک جزو شعائرالله است

... این روزها روزهاى نزدیک به اربعین است. پدیده‌ ى بى‌ نظیر و بى‌ سابقه‌ این سال های اخیر، پیاده‌ روى(اربعین) میان نجف و کربلا یا بعضى از شهرهاى دورتر از نجف تا کربلا است؛ بعضى از بصره، بعضى از مرز، بعضى از شهرهاى دیگر، پیاده راه مى‌اُفتند و حرکت می کنند. این حرکت عشق و ایمان است؛ ما هم از دور نگاه می کنیم به این حرکت، و غبطه می خوریم به حال آن کسانى که این توفیق را پیدا کردند و این حرکت را انجام دادند:

گرچه دوریم به یاد تو سخن میگوییم‌         بُعد منزل نبوَد در سفر روحانى

(بیانات در درس خارج از فقه)

 بزرگ‌ ترین گردهمایی عالم:

اگر ملّتهای کشورهای اسلامی در همه‌ی این منطقه‌ ی وسیع - که یک کسر بسیار بزرگی از جمعیّت دنیا را تشکیل می دهند - نه در جزئیّات، [بلکه‌] در جهت‌ گیری‌ های کلّی با یکدیگر همراه باشند، دنیای اسلام به اوج ترقّی و تعالی خواهد رسید؛

[اینکه‌] در مسائل کلّی کنار هم دیده بشوند؛ همین دیده شدن در کنار هم تأثیر دارد. اینکه رؤسای کشورهای اسلامی یا روشنفکران کشورهای اسلامی علیه یکدیگر حرف بزنند - ولو فقط حرف باشد - دشمن را جَری می کند؛ به دشمن امید می دهد؛ همچنان‌که واقعیّت امروز، همین است. همین‌ قدر که ما ولو در اظهاراتمان کنار یکدیگر قرار بگیریم، عظمت می بخشد به دنیای اسلام؛ عظمت می بخشد به شخصیّت امّت اسلامی. هرجا نمونه‌هایی از این اجتماع را ما مشاهده کردیم، ولو تن‌ ها، جسمها در کنار هم قرار گرفتند، دیدیم انعکاس آن در دنیا مایه‌ ی شرف و آبروی اسلام و مسلمین شد؛ مایه‌ ی آبروی پیغمبر شد.

هر که دارد هوس کرب و بلا، بسم الله

نماز عید را که می خوانیم، کنار هم قرار می گیریم، می گوییم: اَلَّذی جَعَلتَهُ لِلمُسلِمینَ عیداً وَ لِمُحَمَّدٍ صلّی‌ الله‌علیه‌ و آله ذُخراً وَ شَرَفاً وَ کَرامَتاً وَ مَزیداً؛ صِرف کنار هم قرار گرفتن جسمها در نماز، برای پیغمبر مایه‌ ی شرف است؛ برای امّت اسلامی مایه‌ ی اعزاز و احترام است. اجتماع حج همین‌ جور است. شما ملاحظه کردید در اربعین حسینی میلیون‌ ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها - البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند - که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد می کنند.

در اربعین حسینی میلیون‌ ها انسان در کنار هم قرار گرفتند؛ خود این حرکت عظیم یک جمعی از مسلمانها - البتّه مخصوص شیعه نبود، سنّی‌ها هم بودند - که در دنیا انعکاس پیدا کرد، تعظیم کردند؛ تجلیل کردند؛ آن را بزرگ‌ترین گردهمایی عالم به حساب آوردند؛ چه کسانی؟ آنهایی که دارند مسائل اسلامی را رصد می کنند.

من همین‌ جا مناسب می دانم و لازم میدانم به‌مناسبت یاد از آن اجتماع عظیم، از دولت عراق، ملّت عراق، عشایر عراق که در این آزمون بسیار مهم فداکاری کردند، خدمت کردند، کَرم و بزرگواری نشان دادند، تشکّر کنم. حادثه‌ ی عجیبی بود حادثه‌ ی امسالِ اربعین کربلا. این راه را دشمنان اسلام و دشمنان اهل‌ بیت به خیال خود مسدود کرده بودند. ببینید چه حرکت عظیمی اتّفاق افتاد! وقتی حتّی جسمها در کنار هم قرار می گیرد، این‌جور انعکاس پیدا می کند. اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّتهای مسلمان - سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع - با یکدیگر دلهایشان صاف باشد، نسبت به یکدیگر سوءظن نداشته باشند، سوء نیّت نداشته باشند، به یکدیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت.

دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی

 اربعین؛ یک شروع بود:

اربعین؛ یک شروع بود

اربعین در حادثه ى کربلا یک شروع بود؛ یک آغاز بود. بعد از آنکه قضیه ى کربلا انجام گرفت - آن فاجعه ى بزرگ اتفاق افتاد - و فداکارى بى نظیر اباعبداللَّه علیه السّلام و اصحاب و یاران و خانواده اش در آن محیط محدود واقع شد، حادثه ى اسارت ها پیام را باید منتشر می کرد و خطبه ها و افشاگرى ها و حقیقت گوئى هاى حضرت زینب سلام اللَّه علیها و امام سجاد علیه الصّلاة و السّلام مثل یک رسانه ى پر قدرت، باید فکر و حادثه و هدف و جهتگیرى را در محدوده ى وسیعى منتشر می کرد؛ و کرد.

در اربعین افشاگرى هم هست، عمل هم هست، تحقق هدف هاى آن افشاگرى هم در اربعین وجود دارد.

دیداربا جمعی از مردم آذربایجان شرقی


منبع: https://www.leader.ir

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۷/۲۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه