سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
کد مطلب: ۵۰۳۳

دیدار یار، خاطره از زبان یکی از فرماندهان جبهه ی کردستان 
زندگینامه شهداء

دیدار یار، خاطره از زبان یکی از فرماندهان جبهه ی کردستان 

::> ولایت آنلاین، گروه شهدا <::
اعلام شد تعدادی از فرماندهان نظامی کردستان راهی دیدار با حضرت امام رحمةالله هستند. مصطفی سر از پا نمی شناخت. برای دیدار لحظه شماری می کرد. 

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

زندگینامه و خاطرات شهید مصطفی ردانی پور:

دیدار یار، خاطره از زبان یکی از فرماندهان جبهه ی کردستان :

هنوز در کردستان بودیم. اما شدت در گیری ها کمتر شده بود. اعلام شد تعدادی از فرماندهان نظامی کردستان راهی دیدار با حضرت امام رحمةالله هستند. مصطفی سر از پا نمی شناخت. برای دیدار لحظه شماری می کرد. 
روزی که قرار بود به تهران برود با او صحبت کردم. گفتم: مصطفی، تو طلبه با استعدادی هستی. به اندازه ی کافی هم در کردستان مانده ای. وظیفه ات را هم به خوبی انجام دادی. بهتر است. برگردی قم. 
حوزه به وجود علمای انقلابی احتیاج دارد. البته او ارتباط با حوزه و درس را قطع نکرده بود. بارها در مواقع بیکاری مشغول مطالعه ی کتاب های حوزوی می شد. 
مصطفی رفت توی فکر. دلش واقعا برای قم تنگ شده بود. جوه معنوی حوزه را بسیار دوست داشت. همیشه از حال معنوی مسجد جمکران و خاطرات زیارت برای ما می گفت. 
آن روز کمی فکر کرد. می دانستم در دلش چه می گذرد. دوست داشت برود قم. اما فرماندهان اصرار می کردند که او بماند. در کردستان، به فرمانده ای که هم شجاعت داشته باشد هم عالم دینی خیلی احتیاج داشتیم. 
بعد از کمی فکر کردن گفت: از حضرت امام کسب تکلیف می کنم‌. روز بعد مصطفی به همراه فرماندهان به دیدار یار رسید. آن ها به ملاقات امام رسیدند. بعدها می گفت: آن دیدار یکی از بهترین لحظات زندگی من بود. 
مصطفی می گفت: آنجا تک تک حاظران به حضرت امام معرفی شدند‌. هر کسی سوالی داشت می پرسید. زمانی که نوبت به من رسید درباره ی ماندن در کردستان یا بازگشت به قم سوال کردم. 
حضرت امام با قاطعیت فرمودند: اکنون فرصت خدمت در این لباس است حضور شما در کردستان آن گونه که گزارش دادند‌. حیاتی است. باید برگردید و خدمت کنید. 
یکی از حاظران در جلسه می گفت: در آن جلسه امام جمعه ی سابق اصفهان نیز حضور داشت. 
ایشان به حضرت امام پیشنهاد کردند که آقای ردانی را به عنوان حاکم شرع و نماینده ی ولی فقیه در کردستان معرفی کنند. 
مصطفی با همه آرامشی که داشت ناراحت شد. بعد از جلسه با عصبانیت گفت: آقای طاهری، من تا رسائل و مکاسب خوانده ام. اگر به خاطر ندانستن، اشتباه حکم بدهم شما جواب می دهی!؟ 
بعد از جلسه و بازگشت فرماندهان به کردستان، پیامی از طرف امام اعلام شد: حاج آقا مصطفی ردانی پور به عنوان نماینده ی امام در سپاه کردستان معرفی شدند. این خبر به سرعت در همه واحدها پخش شد. 
کار مصطفی خیلی بیشتر از قبل شد‌. بار دیگر شرایط منطقه را به خوبی بررسی کرد. با خیلی از فرماندهان مشورت کرد. 
فهمید که کردستان و حتی نیروهای اعزامی به این منطقه احتیاج به کار فرهنگی دارند. لذا کار از همان جلسات بعد از نماز شروع کرد. 
جلسات پربار ایشان به صورتی بود که برادران ارتشی نیز عاشقانه به پای صحبت او می آمدند. مصطفی عامل وحدت نیروهای نظامی شده بود. آن قدر کلام مصطفی گیرا بود که قبل از هر ماموریت نیروها را جمع می کردند تا مصطفی برای آن ها صحبت کند. 
در هنگام نبرد نیز دوشادوش رزمندگان بود. وقتی او برای ماموریت حرکت می کرد همه به دنبالش راه می افتادند. در آزادی سقز و دیواندره مانند یک رزمنده می جنگید. او ایمان و عمل را با هم توام کرده بود. علت تاثیر کلامش در همین نکته بود. 
مصطفی در همان ایام در نامه ای به یکی از فرماندهان جبهه در کردستان نوشت: 
.... اسلام به کمیت کار بها نمی دهد، بلکه به کیفیت آن می نگرد. ملاک امتیاز افراد را هم در سه چیز قرار داده: 
_ تقوی؛ زیرا فرمودند: اِنَّ اَکرَمَکُم عِندَاللهِ اَتقیکُم . 
_ جهاد؛ زیرا فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجر عظیما. 
_ علم با عمل. و همه ی این ها در پرتو تقوای الهی است که مورد قبول خداوند قرار می گیرد، زیرا اِنَّمَا یَتَقَبَّل الله مِنَ المُتَّقین. 
از اینجاست که ارزش جهاد اکبر معلوم می شود‌. در جهاد اکبر دیگر برتری جویی و خود خواهی و شهرت طلبی پیش نمی آید. اما در جهاد اصغر ممکن است انسانی مغرور به قدرت خود و از خدا غافل شود. لذا امروز کار کردن در کردستان ارزش والایی دارد...


منبع: کتاب مصطفی 
نویسنده: گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی 


نویسنده مطلب: سمیه شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱/۶
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه