سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

جلوه هایی از سیمای نماز
خانواده

جلوه هایی از سیمای نماز

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
 علت خلقت انسان، عبادت است. و از بین همه نمونه های عبادت، نماز در راس آنها قرار دارد. بی توجهی به این موهبت الهی کفران نعمت است چرا که اگر نماز درجامعه اقامه نشود، بی برکتی آن تمام جامعه را فرا خاهد گرفت. برهمه ما لازم است تابیش از پیش با معارف نماز و اهمیت بی بدیل آن آشنا شویم.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

جلوه هایی از سیمای نماز:

 علت خلقت انسان، عبادت است. و از بین همه نمونه های عبادت، نماز در راس آنها قرار دارد. بی توجهی به این موهبت الهی کفران نعمت است چرا که اگر نماز درجامعه اقامه نشود، بی برکتی آن تمام جامعه را فرا خاهد گرفت. برهمه ما لازم است تابیش از پیش با معارف نماز و اهمیت بی بدیل آن آشنا شویم.

 

خداوند انسان را برای عبادت آفرید. در پرتو نور عبادت، بذر انسانیت رشد و تعالی حقیقی پیدا می کند. سر از خاک ضلالت برداشته و به نور هدایت رو می کند. مادامی که انسان با نماز و عبادت خالصانه در برابر عظمت خالق، سر تعظیم فرود می آورد، چهره مبهوت ملائک از این صحنه ها دیدنی تر می شود.

 در میان مفاهیم قرآنی، نماز از جایگاه بسیار رفیعی برخوردار است. به گونه ای که اقامه نماز در راس تعالیم انبیاء قرار گرفته است. از میان آیات الهی حدود یک ششم آن، مربوط به نماز است.94 آیه بصورت مستقیم و 900 آیه بصورت غیر مستقیم درمورد نماز است. وقتی حدود 1000 آیه درباره نماز است، قطعا اهمیت آن بیشتر برای ما روشن می شود. از جمله مواردی که بردرخشش سیمای نماز افزوده است، تفاوت آن با بقیه عبادات است. که در اینجا به سه مورد اشاره می کنیم.

1- نماز در هر شرایطی واجب است.
همه عبادات مشروط به شرایط خاص و توانایی انجام است. مثلا امر به معروف و نهی از منکر اگر خطر جانی یا مالی داشته باشد، ساقط می شود. یا مثلا حج اگر استطاعت نباشد، وجوبش ساقط می شود و محتاج قضا و نائب گرفتن هم نیست. همچنین روزه اگر برای بدن ضرر داشته باشد، نباید روزه گرفت. اما در نماز هیچکدام از این شرایط ملاک نبوده و ساقط نمی شود.نماز را باید ایستاده خواند. اگر ایستاده خواندن ممکن نشد، می توان به چیزی تکیه داد و خواند. اگر آن هم امکان نداشته باشد، می توانیم نشسته بخوانیم. اگر این حالت هم برای کسی میسر نباشد، اجازه دارد به صورت خوابیده نماز را بخواند. تنها عبادتی که تحت هیچ شرطی ساقط نمی شود، نماز است.
2- بکار بردن واژه «أَقِیمُوا» برای نماز
خداوند در قرآن برای همه واجبات، فعل مخصوص انجام آن کار را بکار برده است. مثلا در مورد حج فرمود:«وَأَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ [1] و در میان مردم به (اداء مناسک) حج اعلام کن.» در مورد زکات فرمود:« وَآتُوا الزَّکَاةَ [2] زکات مالتان (به فقیران) بدهید.»  اما در مورد نماز از واژه نماز بخوانید استفاده نکرده بلکه فرمود:« أَقِیمُوا الصَّلَاةَ[3] نماز را به پا دارید.» اقامه یعنی برپایی و زمینه سازی برای همه گیر شدن، در کل جامعه. همین تفاوت واژه، دلیل تفاوت نماز و اهمیت بیشتر آن نسبت به بقیه عبادات است.
3- همه عبادات محدود به زمان خاص است. مثل حج که فقط در ماه ذی الحجه  و در کل عمر، یکبار واجب است یا روزه که در ماه رمضان واجب شده است. خمس و زکات هر کدام یکبار برای هر مالی واجب است. اما نماز سالیانه و ماهیانه نیست. بلکه روزانه و به طور مرتب هر روز پنج نوبت نماز واجب است.

شباهت نماز به هواپیما
هواپیما قبل از پرواز مقدماتی را طی می کند تا آماده پرواز شود. ابتدا موتورها روشن می شود تا کاملا گرم شوند. سپس هواپیما مقداری روی باند فرودگاه می رود تا کاملا آماده پرواز و اوج گیری شود. وقتی روی باند فرودگاه به اوج سرعت رسید، از زمین بلند شده و کاملا اوج می گیرد. نماز هم مثل هواپیما دارای مقدماتی است. نماز وسیله عروج مومن است. برای نماز هم مقدماتی قرار داده شده تا با بهترین کیفیت مومن را به اوج عروج و نزدیک شدن به معبود برساند. دلیل اینکه خیلی از نمازها از کیفیت لازم برخوردار نیست این است که به مقدماتی مثل وضو، اذان و اقامه چندان توجهی نمی شود. عدم توجه به مقدمات نماز سبب از دست رفتن توجه و تمرکز در نماز است. گر چه چنین نمازی از نظر شرعی و حکم فقهی، باطل نیست اما این یک اشتباه است که ما هر نمازی بخوانیم درست است گرچه با حواس پرتی باشد. نماز سبب عروج انسان به قله های قرب الهی است تا جایی که قبولی بقیه اعمال در گرو قبولی نماز است.

نماز، شرط ورود به بهشت
یکی از جلوه های بی بدیل نماز در روز قیامت روشن می شود. و آن هم در زمان حسابرسی است. وقتی بهشتیان از جهنمی ها سوال می پرسند: «چه شد که جهنمی شدید؟» اولین جواب آنها در مورد بی نمازیشان است و می گویند:« لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ [4] ما هرگز از نماز گزاران نبودیم.» بیان علت جهنمی شدن از ناحیه خداوند هشداری است برای همه تا بر اهمیت جایگاه و احترام نماز نزد خداوند بیشتر آگاه شوند.

جمع بندی و نتیجه گیری:
رتبه نماز در بین عبادات بسیار بالاست. نگاه قرآنی به نماز سبب می شود در مرحله عمل بیشتر بتوانیم از آثار ارزشمند آن بهره مند شویم. لذا آشنایی با سیمای نماز در آینه قرآن از ضروریات نماز شناسی در جامعه دینی است.


پیوندها:

[1] 27 / حج
[2]  مزمل / 20
[3] مزمل / 20
[4] مدثر / 43


منبع: اندیشه برتر/ اکبری

 


تاریخ ارسال مطلب: ۱۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱/۲۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه