سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد مطلب: ۱۱۷۹۴

میزان در توحید و شرک
پاسخ به شبهات

میزان در توحید و شرک

::> ولایت آنلاین، گروه عقاید < ::
 وهابیان با دیدگاه خاصی که در میزان شرک و توحید دارند بسیاری از اعمال مسلمین از قبیل تبرک، استعانت از ارواح اولیای الهی و غیره را شرک می‌ دانند، و عاملان به آن را مشرک می‌ خوانند، و به تبع آن، خون و اموالشان را حلال می‌ شمارند آنان تا آن‌ جا پیش می‌ روند...

بسم‌ الله‌ الرّحمن‌ الرّحیم


 

میزان در توحید و شرک:

 وهابیان با دیدگاه خاصی که در میزان شرک و توحید دارند بسیاری از اعمال مسلمین از قبیل تبرک، استعانت از ارواح اولیای الهی و غیره را شرک می‌ دانند، و عاملان به آن را مشرک می‌ خوانند، و به تبع آن، خون و اموالشان را حلال می‌ شمارند آنان تا آن‌ جا پیش می‌ روند که ذبیحه آنان را حرام می‌ دانند ولی در مقابل، مسلمانان عالم با مبانی خاصی که از راه عقل و قرآن و روایت معتبر کسب کرده‌ اند این مصادیق و اعمال را نه‌ تنها شرک ندانسته، بلکه مستحب و در راستای توحید می‌ دانند در این‌جا به بررسی موضوع فوق می‌ پردازیم...


فتوای وهابیان در مصادیق شرک
۱-  شیخ عبدالعزیز بن باز، مفتی وهابیان در عصر خود می‌ گوید:  دعا از مصادیق عبادت است، و هر کس در بقعه‌ای از بقعه‌های زمین بگوید:  یا رسول الله، یا نبی‌ الله، یا محمد به فریاد من برس، مرا دریاب، مرا یاری کن، مرا شفا بده، امتت را یاری کن، بیماران را شفا بده، گمراهان را هدایت فرما، یا امثال این‌ ها، با گفتن این جمله‌ ها برای خدا شریک در عبادت قرار داده و در حقیقت پیامبر (ص) را عبادت نموده است.
۲- همو در جای دیگر می‌ گوید: بی‌ شک کسانی که به پیامبر ص یا غیر او از اولیا و انبیا و ملائکه یا جن، پناه می‌برند و معتقدند که آنان دعای شان را شنیده و حاجاتشان را برآورده می‌ کند، این اعتقادها انواعی از شرک اکبر است.
زیرا علم غیب را غیر از خدا کسی نمی‌ داند دلیل دیگر این‌ که تصرفات و اعمال اموات در دنیا با مرگ منقطع شده‌ است خواه پیامبر باشند یا غیر پیامبر و ملائکه و جن نیز از ما غایب و به شئون خود مشغول هستند.
۳- همو می‌ گوید: آنچه در کنار قبور از انواع شرک انجام می‌ گیرد، قابل‌ توجه است از جمله صدا زدن صاحبان قبر، استغاثه به  آنان، طلب شفای مریض، طلب نصرت بر اعداء و امثال این‌ ها، هم از انواع شرک اکبر است که اهل جاهلیت به آن عمل می‌ کردند.
۴-  وی در جایی دیگر می‌ گوید: ذبح برای غیر خدا منکری عظیم و شرک اکبر است خواه برای پیامبر باشد یا ولی یا ستاره یا بت یا غیر از این‌ ها.
۵ همو می‌ گوید: در نماز اقتدا به مشرکان جایز نیست، که از جمله‌ ی آنان کسانی هستند که به‌غیر خدا استغاثه می‌ کند و از او مدد می‌ خواهد، زیرا استغاثه به‌ غیر خدا، از اموات و بت‌ ها و جن و غیر این‌ ها از انواع شرک به خدا.
۶- وی در جایی دیگر می‌ گوید قسم به کعبه یا غیره کعبه از مخلوقات جایز نیست.
۷ - او می‌ گوید: صدا زدن مرده و استغاثه به او و طلب مدد از وی، همگی از مصادیق شرک اکبر است؛ عبادت‌ کنندگان بت‌ها در زمان پیامبر (ص) از قبیل لات، از زی، و مانند این‌ ها هستند.
گویا وهابیان تنها خود را از اهل توحید خالص می‌دانند و معتقدند بقیه که اکثریت مسلمانان را تشکیل می‌دهند مشرکانی اند که خون، ذریه و اموالشان احترام ندارد، و خانه‌هایشان نیز خانه جنگ و شرک است.


عمر عبدالسلام نویسنده سنی‌ مذهب می‌ گوید: در سفری که در جوانی به مکه مکرمه بر ادای فریضه حج سال ۱۳۹۵ هجری قمری داشتم ، در مدینه منوره کنار قبر پیامبر اکرم(ص) با صحنه بسیار عجیبی روبه‌رو شدم دیدم که وهابیان با انواع اهانت‌ها با مسلمین برخورد می‌ کنند و مسلمانان را که میهمانان خدا و اصولاً با انواع فحش و دشنام از کنار قبر رسول خدا(ص) دور می‌ سازند؛  و هر گاه زائر قصد اظهار محبت به حضرت و نزدیک شدن به ضریح رسول خدا(ص) و بوسیدن آن را داشت، او را با جمله(ابتعداوا ایها المشرکون) مشرکان از ضریح دور می‌ ساختند از این کردار بسیار ناراحت شدم، و بعد از مراجعه به تاریخ دیدم که این اعمال نشأت‌ گرفته از افکار بزرگان و وهابیان از قبیل ابن تیمیه و دیگران است.
وهابیان با این نوع برخورد چه هدفی را دنبال می‌ کنند؟ با دقت در رفتار آنان پی می‌بریم که آنان در ظاهر یک اصل مهمی را دنبال می‌ کنند که همان گسترش توحید و مقابله با انواع شرک و بت‌ پرستی است، ولی واقع امر و پشت قضیه حکایت از امر دیگری دارد واقع امر آن است که آن خواسته یا ناخواسته هدفی را دنبال می‌ کنند که استعمار، خواهان آنست که همانند تفرقه بین مسلمانان و ایجاد فتنه‌ها و جنگ‌ها بین آنان است و در این‌ میان، دشمن سوءاستفاده کرده، به مطامع شوم خود برسد گروهی از محققین در تاریخ وهابیت این هدف مخفی را اثبات رسانده و تصریح نموده‌ اند که اصل این مذهب و تأسیس آن در جزیرة العرب به امر مستقیم وزارت مستعمرات انگلستان بوده‌ است، زیرا بهترین مذهبی که می‌ تواند مطامع پلید آنان را تامین کند؛ این مدهب با همین افکار آن هم در جزیره العرب است.


توحید اساس دعوت انبیا :
بی‌شک اساس دعوت انبیا، توحید و نفی شرک و بت‌ پرستی بوده‌ است قرآن کریم به این هدف اساسی انبیا اشاره نموده و می‌ فرماید: هر آینه در هر امتی پیامبری فرستادیم تا آنان را به عبادت خدا دعوت نماییم.
دعوت به توحید اساس هدف اساسی بعثت پیامبر اکرم (ص) بوده‌ است پیامبر در حدیثی می‌ فرمایند: من مامور شدم تا با مردم بجنگم تا شهادت به وحدانیت خدا و رسالت محمد دهند، نماز بر پا دارند و زکات بپردازند و هرگاه چنین کنند خون و اموالشان محفوظ جز به‌ حق اسلام و حسابشان با خداوند است.
مورد نزاع و بحث با وهابیان آنست که چه عملی شکل و چه عملی نشانه توحید است؟ ما در این بحث اثبات خواهیم کرد، مصادیقی که وهابی‌ها شرک می‌ دانند، نه‌ تنها شیعه نبوده بلکه در راستای توحید بوده است.
مراحل توحید در لغت یعنی چیزی را یکتا و منحصربه‌ فرد دانستن و هنگامی‌که بر خداوند اطلاق می‌ گردد، به‌ معنای اعتقاد به وهابیت و یکی بودن اوست در کتاب‌های اعتقادی برای توحید مراحلی ذکر شده‌ است...
۱- توحید در الوهیت
۲- توحید در خالقیت
۳-  توحید در ربوبیت 
۴-  توحید در عبادتکتاب سلفی‌گری (وهابیت) و پاسخ به شبهات

تالیف کتاب: علی اصغر رضوانی


توسط: مینا شریفی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۰/۹/۲۰
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه