دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

چه کسانی در ضیافت الله ضرر می‌ کنند؟
اخلاقی و تربیتی

چه کسانی در ضیافت الله ضرر می‌ کنند؟

::> ولایت آنلاین، گروه اخلاق و عرفان <::
کسی که خود را از آثار و برکات این ماه محروم و به نوعی از آن فرار می‌ کند، «خسر الدنیا و الآخره» است.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

چه کسانی در ضیافت الله ضرر می‌ کنند؟

کسی که خود را از آثار و برکات این ماه محروم و به نوعی از آن فرار می‌ کند، «خسر الدنیا و الآخره» است.

 

ماه مبارک رمضان

هستند افرادی که برای فرار از روزه ماه‌رمضان به مسافرت می‌روند یا با مراجعه به دکتر دنبال راه فراری برای روزه نگرفتن هستند، این راه‌ ها اگر چه در صورت عمدی بودن کراهت دارد ولی به خودی خود ایراد و اشکال شرعی ندارد. با توجه به روایاتی که در باب فضیلت و غنیمت شمردن فرصت ماه‌رمضان بیان شده است پس چرا عده‌ ای خود را از فرصت ماه‌رمضان محروم می‌ کنند؟

هستند افرادی که برای فرار از روزه ماه‌رمضان به مسافرت می‌روند یا با مراجعه به دکتر دنبال راه فراری برای روزه نگرفتن هستند، این راه‌ها اگر چه در صورت عمدی بودن کراهت دارد ولی به خودی خود ایراد و اشکال شرعی ندارد. با توجه به روایاتی که در باب فضیلت و غنیمت شمردن فرصت ماه‌رمضان بیان شده است پس چرا عده‌ ای خود را از فرصت ماه‌ رمضان محروم می‌ کنند؟
پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) می‌ فرمایند: چنان چه بنده پروردگار،اهمیت ماه‌رمضان را می‌دانست که چه برکتى در آن وجود دارد آرزو می‌کرد که تمام سال، ماه رمضان باشد.

ارزش استفاده از ماه خدا
«رمضان» در لغت از «رمضاء» به معناى شدت حرارت گرفته شده و به معناى سوزانیدن مى‌ ‏باشد.[1]  پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) مى ‏فرماید: «إنَّما سُمِّیَ الرَّمَضانُ لأِنَّهُ یُرمِضُ الذُّنُوبَ؛ [2] ماه‌رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را مى ‏سوزاند.»
پیامبر‌اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلم) از ابتدای ماه‌رجب  خود را برای ورود به ماه‌ رمضان آماده می‌ کردند. هنگام فرا رسیدن ماه رمضان، سه بار مى‌ فرمود: «سبحان اللّه! به پیشواز عجب ماهی مى روید؟ و عجب ماهی به شما روى مى‌ آورد؟» [3] 
اگر چه در صورت معذوریت از روزه ماه‌ رمضان، روزه‌ها را می‌توان در بقیه ایام سال گرفت ولی ثواب و آثار و فرصت‌هایی که در این ماه وجود دارد در ماه‌ های دیگر به دست نمی‌ آید. آیا بهتر نیست به جای فرار از این ماه، خود را برای استفاده هر چه بیشتر از این سفره گسترده الهی آماده کنیم؟ در اینجا برخی از آثار ماه رمضان را ذکر می کنیم: ماه بندگی و اخلاص بیشتر؛ ماه تقوی و راه سعادت و خوشبختی؛ ماه صبر و شکیبایی در عبادت و ترک گناه؛ ماه توبه و استغفار و باز بودن درهای رحمت الهی و مغفرت و بخشش؛ ماه شب‌ زنده‌داری و راز و نیاز با حق‌ تعالی؛ ماه صدقات و انفاق در راه خدا تا از نعماتی که خداوند بر ما ارزانی داشته توشه‌ ای برای آخرت برگیریم؛ ماه جهاد و مبارزه با نفس سرکش!

عمل خالص
از صفات این ماه، شهرالله (ماه خدا)، ضِیَافَهُ‌ الله(مهمانی خدا) و کَرَامَهُ ‌اللَّهِ(بخشندگی خدا) است.  پس در ماه رمضان عملی که انجام دهیم، باید در شأن خدا و قابل عرضه به او، یعنی خالصانه و پاک باشد.
پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلم) در خصوص شاخصه‌ های اصلی خودسازی و تهذیب نفس فرموده‌ اند: «وَ احْفَظُوا أَلْسِنَتَکُمْ وَ غُضُّوا عَمَّا لَا یَحِلُّ النَّظَرُ إِلَیْهِ أَبْصَارَکُمْ وَ عَمَّا لَا یَحِلُّ الِاسْتِمَاعُ إِلَیْهِ أَسْمَاعَکُم وَ تُوبُوا إِلَی اللَّهِ مِنْ ذُنُوبِکُمْ؛[4] زبان‌های خود را از گناه و انحراف محافظت و مراقبت کنید و چشم‌ های خود را از هر حرامی بپوشانید و گوش خود را از آنچه شنیدنش حرام و ممنوع است حفاظت کنید و از هرگونه لغزشی‌ توبه کنید و به سوی خدا بازگردید.»

بهترین توشه
در کنار توشه‌ هایی مثل اخلاص، توبه، استقامت در دین، صبر و .... که از این ماه بهره می‌ بریم، فرصت محاسبه و رسیدگی به اعمال و از نو شروع کردن می‌ تواند بهترین توشه این ماه باشد. برای گروهی آغاز و شروع سال، اول فروردین است؛ آغاز سال کشاورزی پاییز است، که کشاورز درآمد مزرعه را حساب می‌ کند، تاجر و صنعتگر، هر کدام فرصت دیگری را به عنوان آغاز سال تعیین می‌ کنند.
مرحوم سید بن‌ طاوس می‌ گوید: «اهل سیر و سلوک اول سالشان ماه رمضان است.»[5] حساب‌ ها را از ماه‌ رمضان تا ماه‌ رمضان بعد بررسی می‌ کنند که بندگان در ماه‌ رمضان گذشته چه درجه‌ ای داشته و امسال در چه درجه‌ ای اند. از این رو امام سجاد (علیه السلام) فرمود: «ماه رمضان در بین ما اقامت داشت و جای حمد و ثنا بود، زیرا به همراه خود رحمت آورد و رفیق بسیار خوبی برای ما بود، ما در همراهی او به نعمت‌هایی رسیدیم. ما ربح و سودی که در این ماه بردیم، هیچ تاجری در هیچ گوشه دنیا نبرد، و هیچ کس در سراسر عالم به اندازه ما از این ماه استفاده نکرده است.[6]  

ابعاد اجتماعی ماه رمضان
ابعاد اجتماعی ماه‌ رمضان به عنوان یک شاخصه مهم و برجسته اسلام، توجه ویژه به قشر‌های آسیب‌پذیر مانند ایتام است که نیاز بیشتری به ارتباط عاطفی و معیشتی دارند و مورد تأکید پیامبر‌(صلّی الله علیه و آله و سلم) نیز بوده است. ایشان فرمودند: «وَ مَنْ أَکْرَمَ فِیهِ یَتِیماً أَکْرَمَهُ اللَّهُ یَوْمَ یَلْقَاهُ؛ [7] کسی که یتیمی را تکریم کند، خداوند روز قیامت او را مورد لطف و تکریم خود قرار می‌دهد.»
پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلم) در تبیین حقیقت روزه‌ داری، به پرورش روحیه ایثار در انسان و به دنبال آن ورود مستقیم انسان به رفع نیازمندی‌های نیازمندان جامعه اشاره کرده‌اند و فرمودند: «وَ تَصَدَّقُوا عَلَی فُقَرَائِکُمْ ومَسَاکِینِکُمْ؛[8] از اموال خود به نیازمندان جامعه انفاق کنید و از آن‌ها غافل نشوید.»

خسر الدنیا و الآخره
با توجه به مطالب ذکر شده، آیا کسی که خود را از آثار و برکات این ماه محروم می‌کند، «خسر الدنیا و الآخره» نیست؟ امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «مَن لَم یُغفَر لَهُ فی شهرِ رمضانَ لَم یُغفَر لَهُ إلی مِثلِهِ مِن قابِلٍ الّا أن یَشهَدَ عَرَفَةَ؛[9] کسى که در ماه رمضان آمرزیده نشود، تا رمضان آینده آمرزیده نگردد، مگر آن که در عرفه حاضر شود.» البته چه کسی می‌ داند رمضان آینده را خواهد دید یا نه و چه شرایطی خواهد داشت؟!


پیوندها:
[1] راغب اصفهانى، مفردات الفاظ القرآن، ص 209
[2] علامه مجلسى، بحارالانوار،  ج 55، ص 341
[3] محمدی ری شهری،میزان الحکمه، روایت 7445
[4] شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا، ج 1، ص 295
[5] سید بن طاوس، اقبال الاعمال، ص 250
[6] فرازهایی از دعای 45 صحیفه سجادیه
[7] شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا، ج1 ، ص295
[8]همان
[9]محمدی ری شهری، میزان الحکمه، روایت 7461


منبع: اندیشه برتر

توسط: اکبری


تاریخ ارسال مطلب: ۱۷:۲۳ - ۱۴۰۰/۲/۱۵
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه