سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

رهایی از قیود و کف ها (۳)
سبک زندگی اسلامی

رهایی از قیود و کف ها (۳)

::> ولایت آنلاین، گروه خانواده <::
تکیه بر دنیا و آدمهای دنیایی چون تکیه بر باد است و بادی که خود ثبات ندارد و متزلزل است چگونه می تواند تکیه گاه محکمی برای دیگری گردد؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم 

رهایی از قیود و کف ها (3):

بیایید از قید غیر دیدن و خدا ندیدن رهایی یابیم چرا که اگر به زبان توکل بر خدا کنیم و در قلب هنوز هم چشم امیدمان به غیر باشد اولا به یقین دچار شرک خفی شده ایم و از آن گذشته طبق وعده خالق صادق الوعد و خانواده آسمانی مان حتما از ناحیه ای که امید بسته ایم امید مان نا امید خواهد شد. چرا که در این حالت خالق ما را به غیر واگذار خواهد کرد و چون خاصیت دنیا و عالم ماده تغییر و تنازع است و بنا به فرموده مولا علی علیه السلام یک روز دنیا با ماست و یک روز بر علیه ماست در نتیجه دنیا و آنچه در آن است بی ثبات خواهد بود و لذا تکیه بر دنیا و آدمهای دنیایی چون تکیه بر باد است و بادی که خود ثبات ندارد و متزلزل است چگونه می تواند تکیه گاه محکمی برای دیگری گردد؟ و مثال زیباتر در این باره تکیه بر غیر خدای قادر توانای حکیم بسان تکیه بر دیوار ترک خورده و خرابه ایست که هر آن بیم فرو ریختن آن می رود.
براستی در این آشفته بازار دنیا که همه ما فقیر الی الله هستیم  فقیر چگونه قادر است فقیر دیگری را بی نیاز گرداند؟ و یا کور نا بینا چگونه قادر است راهنما و راهبر کوری چون خود گردد؟ پس بهتر آن است که چشم امید از غیر برید و دل بخدا و خانواده آسمانی سپرد چرا که امن ترین و محکمترین تکیه گاهند. 
... و اما از دیگر قیود نفس خشم و تند خویی و بدزبانیست. لذا باید سعی کنیم از قید این اسارت  نیز بیاری حق، رهایی یابیم و سخن گفتن با زبان نرم و لین را تمرین نماییم تا به مرور در ما ملکه گردد از طرفی خالق منان در کلام نورانیش ما را به خوشرویی و بر زبان جاری نمودن سخنان  لین سفارش فرموده است چرا که اثر بخشی آن از دیدگاه خالق کمتر از اثر بخشی انفاق مال در راه رضای حق نمی باشد. 
... و دیگر از قید نفس، خروج از جاده اعتدال است از آنجا که  اسلام دین اعتدال است لذا خالق مهربان همواره ما را به اعتدال در اعمال و گفتار توصیه می فرماید آنجا که خداوند در قرآن کریمش میفرماید: در انفاق به نیازمندان نه تنگ نظر باش و نه گشاده دست، بلکه میانه روی و اعتدال را رعایت نمایید. 
آری دین اسلام دین اعتدالست که در آن رعایت همه  حقوق اعم از حق الله حق الناس و حق الامام و حق نفس مد نظر است. 
... و پیمان شکنی یکی دیگر از قیود نفس است که مانع عروج روح به آسمان خوبیهاست چرا که از وفای به عهد در قیامت سوال پرسیده می شود لذا باید بر سر پیمان ماند چه عهد با خود چه با خدا و چه خانواده آسمانی و خلق الله باشد چرا که یا نباید عهد بست یا اگر عهدی بسته شد باید حرمت نگه داشت و عهد شکنی نکرد. 
ادامه دارد ...


به قلم مدیر هیئت بی بی رقیه(س) خرم آباد، سیده طاهره حسینی خرم آبادی


تاریخ ارسال مطلب: ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۲/۲۱
ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *
عدد روبرو را تایپ نمایید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر مربوطه در وب منتشر خواهند شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشند منتشر نخواهند شد.


مهمترین مطالب
مهمترین مطالب گروه